Michael Alfredo Garibaldi

Rasa: človek
Pohlavie: muž
Vek: 39
Výška: 6' 2"
Váha: 190 libier
Farba vlasov: tmavohnedé
Farba očí: modré

Michael Alfredo Garibaldi sa narodil 2. februára 2221 v Bronxe. Jeho rodina pochádzala z dlhej línie strážcov poriadku. Jeho stará mama bola dôstojníčkou bostonskej polície. Jeho otec, Alfredo, slúžil v Dilgarskej vojne ako GROPO po velením generála Richarda Franklina, otca Dr. Stephena Franklina. Neskôr pracoval v bezpečnostnej službe a naučil Michaela všetko, čo vedel. Alfredo varil pre Michaela každý rok na jeho narodeniny bagna cauda ako symbol svojej lásky k nemu. Michael pokračoval v tradícii varenia bagna cauda pre seba aj po smrti otca, ktorý zomrel na Torgov syndróm.

Michael Garibaldi nasledoval rodinnú tradíciu a stal sa bezpečnostným dôstojníkom na Europe v roku 2241 počas ťažby ľadu. Tu sa po prvý krát prejavil jeho alkoholizmus ako reakcia na tlak spôsobený korupciou v továrni. Garibaldimu sa podarilo zostať triezvym s pomocou svojho priateľa, Franka Kemmera. Garibaldiho kriminálni nepriatelia zabili Kemmera počas nehody raketoplánu a obvinili Garibaldiho z nedbalosti. Po tejto udalosti šli Garibaldiho kariéra a triezvosť z kopca.

Garibaldi chodil niekoľko rokov z jednej práce do druhej. Pracoval na Fortune City, Cestu a Orione 4. Z piatich zamestnaní ho vyhodili kvôli "nešpecifikovaným osobným problémom". Tiež slúžil ako GROPO v Pozemsko-Minbarijskej vojne. V roku 2247 bol pridelení k pozemným obranným jednotkám na Marse, kde sa prvý krát stretol s Lise Hamptonovou. Garibaldiho jednotka sa z Marsu stiahla, keď jeho vláda vyhlásila vo vojne neutralitu.

V roku 2255 mal Michael Garibaldi na Marse službu na raketopláne. Jeffrey Sinclair ho najal, aby prešetril možné utajené akcie. Ich raketoplán havaroval a ich nasledujúci boj o prežitie na Marse vytvoril medzi nimi pevné priateľstvo. Videli ako loď Tieňov zachraňuje inú, ktorá bola na Marse zakopaná, ale vtedy nevedeli, čo to bolo.

Keď dostal Garibaldi pitie pod kontrolu, vrátil sa k práci ochrankára na kolónii Mars a pridal sa k Pozemským silám ako dôstojnícky zástupca. Zamiloval sa do Lise Hamptonovej, ale v roku 2257 opustil ju aj Mars, aby sa stal na pozvanie Jeffreym Sinclairom šéfom bezpečnosti na Babylone 5.

Šéf bezpečnosti

Michael Garibaldi bol vynikajúcou voľbou na pozíciu šéfa bezpečnosti na Babylone 5. Jeho čestnosť a morálka mu bránili v skorumpovaní. Avšak, bol ochotný použiť neortodoxné metódy, ak bolo treba dopátrať sa pravdy. V roku 2258 vyšetroval dve spiknutia na vraždu prezidenta Santiaga. Prvé bolo počas prezidentovej návštevy Babylonu 5. Garibaldi bol z nehody falošne obvinený a znova sa prejavil jeho alkoholizmus. Našťastie sa spamätal a spiknutie odhalil. Druhé sa zjavilo na Silvestra. Garibaldi objavil zariadenie navrhnuté na rušenie komunikácie na Pozemskej lodi 1. Než stihol svoje odhalenie oznámiť, bol strelený odzadu svojim pobočníkom. Zatiaľ čo Garibaldi ležal v kóme, prezidentova loď bola zničená.

Doktor Stephen Franklin a kapitán John Sheridan zachránili Garibaldimu život použitím mimozemského liečiaceho prístroja. Zdráhal sa vrátil do služby, ale nakoniec sa nechal presvedčiť že je ideálnym človekom na túto prácu, pretože pozná Babylon 5 lepšie než ktokoľvek iný a pretože nikomu neverí. Nasledujúce dva roky poctivo slúžil na stanici, stal sa kontaktom na stanici pre Rangerov veľvyslanca Sinclaira a pridal sa k Sheridanovmu Sprisahaniu svetla.

Garibaldi sa spriatelil s centaurským veľvyslancom Londom Mollarim. Ako sa Londo viac dostával pod vplyv Tieňov, s Garibaldim sa vzďaľovali a Garibaldi sa spriatelil s narnským veľvyslancom G'Karom. Garibaldi sa so svetlejšími momentmi delil s Minbarijmi na stanici. Veľvyslankyni Delennovej ukázal svoju druhú najobľúbenejšiu vec vo vesmíre, kresleného "káčera Ducka v 24. a pol storočí". Spolu s atašé Lennierom prebudovali motorku Kawasaki Ninja. Garibaldi sa tiež zblížil so Stephenom Franklinom a pokúšal sa ho varovať, keď sa Stephen stal závislým na stimulantoch.

Na konci roku 2260 bola Garibaldiho Starfury počas obrany stanice zajatá loďou Tieňov. Agent PSI, Alfred Bester, nechal priviesť Garibaldiho do svojho zariadenia a posilnil Garibaldiho prirodzenú zvedavosť a vzpurnosť, aby mu Garibaldi odhalil spiknutia, ktoré ho zaujímali.

Garibaldiho našiel Zack Allan voľne unášaného vo vesmíre. Vrátil sa späť do služby, ale bol podozrievavý a nedôverčivý voči Lorienovi a jeho vplyvom na Sheridana. Čoskoro po Sheridanovom návrate rezignoval na svoju funkciu šéfa staničnej bezpečnosti. Na jeho miesto nastúpil Zack Allan.

Súkromný detektív

V roku 2261 sa stal Michael Garibaldi súkromným vyšetrovateľom. Cítil, že po vypomáhaní vo Vojne s Tieňmi nastal čas, aby urobil niečo pre seba. Pomáhal nájsť ľuďom ich majetok a milovaných, ktorí sa stratili počas vojny.

V tomto období Sheridan s Garibaldim spolu veľmi nevychádzali. Garibaldi totiž cítil, že si Sheridan vybudoval kult osobnosti a začína veriť vlastnej propagande.

Garibaldiho najal Wade, agent samotárskeho Williama Edgarsa, predsedu farmaceutickej firmy Edgars Industries. Garibaldi sa vtedy dozvedel, že jeho bývalá priateľka, Lise Hamptonová, je teraz vydatá za Edgarsa.

Garibaldi sa ohľadom svojich aktivít na Babylone 5 nezhodol so Zackom Allenom. Zradil ho tým, že pomáhal Wadeovi a Lise prepašovať kontraband cez stanicu. Keď Garibaldimu ponúkli trvalé miesto v Edgars Industries na Marse, rád Babylon 5 opustil.

William Edgars odhalil Garibaldimu časť svojho plánu. Prezident Clark dával čoraz viac moci Zboru Psi, čo bolo niečo, čo sa Edgarsovi aj Garibaldimu nepáčilo. Edgars a šéfovia ďalších mocných korporácií chceli zbaviť Clarka moci, ale chceli to urobiť v správny čas zvnútra. Edgars sa obával, že Sheridanove otvorené vojenské akcie donútia Clarka dať jednotkám Zboru Psi absolútnu moc, ktorej by sa už nevzdali. Garibaldi sa ponúkol, že zastaví Sheridana, takže Edgarsov plán by získal čas potrebný na dokončenie.

Garibaldi vystopoval Davida Sheridana, otca Johna Sheridana. Starší Sheridan sa ukrýval, ale Garibaldi vedel, že je kvôli krvnej chorobe závislý na centaurskom lieku nazývanom Tenastacin. S Garibaldiho informáciou zajali Davida Sheridana Clarkove jednotky. Garibaldi potom prilákal Johna Sheridana na Mars pod sľubom, že zachránia jeho otca. Zradil ho a díval sa ako hrdlorezi bijú a chytajú jeho bývalého priateľa.

Potom čo Garibaldi odovzdal Sheridana, odhalil mu Edgars zvyšok plánu. Jeho spoločnosť vyvinula s použitím mimozemskej technológie anti-telepatický vírus. Keď sa telepat raz infikuje, bude potrebovať každé dva týždne injekciu lieku Edgars Industries, inak zomrie. To by umožnilo mundanom ovládať telepatov. Garibaldiho preprogramovanie prevzalo nad ním kontrolu a stretol sa s Besterom, aby mu odhalil Edgarsov plán. Bester odstránil väčšinu programovania z Garibaldiho mysle, ale nechal mu všetky spomienky na to, čo urobil bol jeho vplyvom. Garibaldi sa ponáhľal späť do Edgarsovho domu, kde však našiel Edgarsa a jeho bodyguarda mŕtvych, telepatickú drogu v rukách Besterových ľudí a zajatú Lise.

Garibaldi kontaktoval Hnutie odporu na Marse. Na jeho žiadosť spravila Lyta Alexanderová hlboký telepatický sken aby dokázal, že bol zmanipulovaný Besterom. Garibaldi potom navrhol aj uskutočnil plán na záchranu Sheridana z väzenia Pozemských síl.

Michael sa pridal k Sheridanovým jednotkám a podieľal sa na útoku na základňu Pozemských síl na Marse. Obsadil obvodový bunker a zaistil Marcusovi Coleovi presné súradnice na otvorenie skokového bodu v atmosfére Marsu, aby mohol napadnúť základňu s WhiteStar.

Neskôr s pomocou Rangerov zachránil Lise.

Šéf tajnej služby

V roku 2262 sa Michael Garibaldi vrátil na Babylon 5, aby dohliadal na inauguráciu Johna Sheridana za prezidenta Medzihviezdnej aliancie. Opäť sa mu podarilo zmariť pokus o atentát na prezidenta. Sheridan následne vymenoval Garibaldiho za šéfa Tajnej služby Medzihviezdnej aliancie.

Garibaldi mal opakované nezhody s kapitánkou Elizabeth Lochleyovou, novým veliteľom Babylonu 5. Nakoniec zistil, že počas Pozemskej občianskej vojny bola na strane lojálnej Zemi. Nechápal, prečo jej Sheridan verí, až kým mu neprezradila, že bola už dávno krátko za Sheridana vydatá.

Garibaldi vymyslel plán ako využiť Byronových telepatov na získanie informácií pre Medzihviezdnu alianciu. Zatiaľ čo chcel použiť Byronových telepatov pre svoje vlastné ciele, bol naplnený obrovskou zúrivosťou k Zboru PSI a hlavne voči Alfredovi Besterovi. Keď prišiel Bester na Babylon 5 vyriešiť problém s Byronovými telepatmi, Garibaldi sa mu postavil a žiadal nahrávku s priznaním. Bester odmietol a navrhol Garibaldimu, aby ho zastrelil. Garibaldi nemohol. Bester mu vysvetlil, že mu implantoval do mysle Asimov blok. Garibaldi nemôže Bestera zraniť ani nečinnosťou dovoliť, aby ho zranil iný. S vedomím, že nemôže vykonať svoju pomstu začal Garibaldi znova piť.

Garibaldiho alkoholizmus začal zasahovať do jeho práce. Počas misie na domovský svet Draziov boli jeho kontakt aj pilot, ktorého mal zachrániť, zabití. Počas svojho pridelenia na koordinovanie letky WhiteStar proti centaurskej flotile zaspal. Jeho zlyhanie zapríčinilo vojnu medzi Centauri a Medzihviezdnou alianciou. V týchto časoch sa mu s jeho problémom pokúšali pomôcť Zack, Lochleyová a Lise. Keď sa Sheridan dozvedel o jeho probléme s pitím, suspendoval ho.

Garibaldi sa stretol s Lytou Alexanderovou, ktorá bola vo väzbe a uzavreli spolu dohodu. On preperie peniaze a vybuduje pre ňu silu, ktorú bude môcť použiť proti Zboru PSI. Ak splní svoj sľub do dvoch rokov, Lyta mu z mysle odstráni Asimov blok.

Predseda predstavenstva

Margaret Halloranová, bývalá Číslo 1 Hnutia odporu na Marse, prišla na Babylon 5 a varovala Garibaldiho a Lise, že existuje sprisahanie s účelom zabiť ich. Vrah bol zastavený, ale Lise bola zranená. Garibaldi sa s ňou oženil v MedLabe. Garibaldi zistil, že vrah bol najatý predstavenstvom Edgars Industries. Preto ich vyhodil a ubezpečil sa, že ak on alebo Lise zomrú neprirodzenou smrťou, bude na ich hlavy vypísaná odmena. Predstavenstvo nahradil zamestnancami s povesťou výtržníkov.

Garibaldi a Lise sa následne vrátili na Mars a riadili Edgars Industries. Mali spolu dcéru.

O niekoľko rokov neskôr odstránila Lyta Alexanderová Asimov blok z jeho mysle a Garibaldi začal stíhať Bestera. Ten bol na úteku a skrýval sa v Paríži. Garibaldi ho vystopoval tým istým spôsobom ako Davida Sheridana: cez dodávky liekov, ktoré potreboval každý mesiac. Garibaldiho úsilie viedlo k zatknutiu Bestera.

Navzdory predchádzajúcim nezhodám obnovil Garibaldi svoje priateľstvo so Sheridanom. David Sheridan ho nazýval "Strýko Mike", a Garibaldimu sa páčilo, že mal "zlý vplyv" na chlapca. Dokonca zachránil Davida od jeho Drakh strážcu. Garibaldi navštívil na Minbare Sheridana pred jeho smrťou v roku 2281.

Garibaldiho smrť bola, podľa slov Joe Straczynského, "oveľa tichšia, než si predstavoval že ho čaká".

V roku 2762, občan Pozemskej aliancie Daniel aktivoval holografické simulácie Garibaldiho a ostatných kľúčových hráčov Medzihviezdnej aliancie. Jeho cieľom bolo vytvoriť falošné historické záznamy zobrazujúce ISA v zlom svetle, aby zdôvodnil úpadok Pozemskej aliancie. Tiež prezradil, že jeho strana plánuje napadnúť vonkajšie kolónie a ostatné rasy na Zemi, ktoré by sa vzopreli plánu. Garibaldiho hologram prevzal kontrolu nad počítačovým systémom a odvysielal rozhovor druhej strane. Tí odpovedali silou, výsledkom bol holokaust známy ako Veľký oheň, ktorý uvrhol Zem do druhého stredoveku, ktorý trval storočia.

↑ Hore