John J. Sheridan

Rasa: človek
Pohlavie: muž
Vek: 44
Výška: 6' 2"
Váha: 195 libier
Farba vlasov: svetlohnedé
Farba očí: orieškovohnedé

História

John J. Sheridan sa narodil na Zemi v roku 2215. Jeho otec, David Sheridan, bol diplomatický vyslanec Pozemskej aliancie a jeho matka sa volala Miranda. Mal sestru menom Elizabeth. Sheridan sa často hádal s otcom ohľadom ich princípov, pokiaľ sa konečne nedohodli a neakceptovali svoje rozdiely. Ale aj navzdory ich najhorších nezhôd spolu nikdy neprestali hovoriť.

V roku 2236 navštívil 21-ročný Sheridan obrad menovania nového Dalajlámu v Tibete a podelil sa s ním o jedlo. O rok neskôr sa prihlásil na akadémiu Pozemských síl.

Krátko po absolvovaní v 2239 sa Sheridan oženil s Elizabeth Lochleyovou, ďalšou nedávnou absolventkou akadémie. Čoskoro zistili, že ich manželstvo nebude nikdy fungovať, pretože obaja chceli byť vždy vo velení. O tri mesiace neskôr mali priateľský rozvod.

Sheridanovou prvou úlohou bola hliadka Mesiac-Mars, kde slúžil pod Jackom Maynardom a získal prezývku "Bažinná krysa". Poručík Sheridan sa pripojil k posádke Lexingtonu v roku 2241. Múdro odmietol prestížne pridelenie ako výkonný dôstojník na Prometheuse pre misiu na skúmanie Minbariov v roku 2245. Sheridan nebol prekvapený, keď nedisciplinovaný kapitán Jankowski zapríčinil Pozemsko-Minbarijskú vojnu.

V roku 2247 bol kapitán Sterns zabitý počas bitky s minbarijskou loďou pri páse asteroidov, a tak poručík Sheridan prevzal velenie nad Lexingtonom. Sheridan sa skryl v páse asteroidov a na tri z nich umiestnil nukleárne hlavice. Vyslal falošný núdzový signál ako návnadu. Čierna hviezda, minbarijská vlajková loď, bola zničená. Ľudia oslavovali Sheridanov čin ako jediné skutočné víťazstvo v Pozemsko-Minbarijskej vojne a udelili mu Hviezdu udatnosti. Minbari považovali Sheridanov čin nečestný a dali mu prezývku "Hviezdny zabijak".

Sheridan sa pridal k Dr. Stephenovi Franklinovi na tajnej misii na stretnutie sa s Lenonnom, minbarijským Rangerom Jeden. Centaurský veľvyslanec Mollari začal mať podozrenie, pretože narnský veľvyslanec G'Kar mal slúžiť ako prostredník. Obávajúc sa, že Narni sa s ľuďmi dohodnú na dodávke zbraní, Centauri zbombardovali miesto stretnutia a zničili narnskú loď, ktorá ich tam priviezla. Lenonn bol smrteľne ranený, ale stihol povedať Sheridanovi frázu, ktorú po zajatí zopakoval Delennovej, následkom čoho ho prepustili.

Na záver Pozemsko-Minbarijskej vojny v roku 2248 prevzal veliteľ John Sheridan velenie na základni Pozemských síl na Io. Susan Ivanová tu pod ním slúžila v roku 2250.

V januári 2249 sa John Sheridan oženil s Annou, priateľkou svojej sestry. Anna bola archeológ a ich rozdielne kariéry ich často rozdeľovali.

V roku 2251 Sheridan pomáhal pri potlačovaní nepokojov týkajúcich sa jedla na Marse, kde spolupracoval s Jeffrey Sinclairom. Po nepokojoch bol Sheridan prevelený do Veliteľskej oblasti Orion. 2. marca 2253 bol Sheridan povýšený na kapitána.

V roku 2255 videl John Sheridan svoju manželku posledný krát osobne. O rok neskôr začala jeho trojročná hliadka na Agamemnone. Bol nútený zrušiť svoje plány ohľadom stretnutia s Annou na Centauri Prime na ich výročie v januári 2257. Čo nevedel bolo, že aj ona plánovala zrušiť stretnutie, pretože prijala úlohu na Icaruse na misiu na Z'ha'dum.

Keď sa Sheridan dopočul o zničení Icarusu, pohltil ho zármutok, pretože Anne pri poslednom rozhovore nepovedal, že ju miluje. Agamemnon pokračoval v hliadke v hlbokom vesmíre a uskutočnil prvý kontakt s mimozemskou rasou nazývanou Tikar.

Veliteľ Babylonu 5

Keď bol komandér Sinclair po smrti prezidenta Santiaga odvolaný z Babylonu 5, Sheridan bol menovaný prezidentom Clarkom ako novým komandérom. Velenie prevzal 8. januára 2259. Sheridan okamžite povýšil Ivanovú na hodnosť veliteľky. Takisto sa pripojil k Dr. Franklinovi a spolu pomocou mimozemského liečiaceho prístroja zachránili Šéfa bezpečnosti Michaela Garibaldiho. Garibaldi bol prekvapený zistením, že Sheridan chce, aby zostal v práci.

Sheridan sa celé roky zaujímal o konšpirácie a tajné programy. Sheridan pomohol Garibaldimu pri hľadaní pravdy týkajúcej sa záhadného Úradu 13. Sám Sheridan sa tajne pripojil ku konšpirácii generála William Hague vyšetrujúceho smrť prezidenta Santiaga. Nakoniec do Konšpirácie svetla zapojil aj Ivanovú, Garibaldiho a Franklina.

Počas svojho uväznenia Streibmi bol Sheridan kontaktovaný v sne veľvyslancom Koshom. Tak medzi nimi vznikol vzťah, v ktorom mu Kosh pripravil niekoľko lekcií, aby ho naučil ako bojovať s legendami.

Sheridan sa čoraz viac zbližoval s minbarijskou veľvyslankyňou Delennovou. Vlastne, keď Vorloni poslali inkvizítora na jej otestovanie, Sheridan riskoval kvôli nej riskoval život.

Sheridan súcitil s Narnmi počas Narnsko-Centaurskej vojny a poskytol pomoc ich uprchlíkom. Po kapitulácii Narnov poskytol Sheridan azyl Občanovi G'Kar. Keď poskytol pomoc narnskému krížniku, centaurský krížnik napadol Babylon 5, donútiac Sheridana zničiť ho počas obrany stanice. Ako odplatu Centauri umiestnili bombu do lanovky, v ktorej sa viezol Sheridan. Keď Sheridan vyskočil, Kosh bol nútený odhaliť svoju anjelskú formu, aby ho zachránil.

Ako sa Sheridanova Konšpirácia svetla vyvíjala z hnutia proti prezidentovi Clarkovi do hnutia proti Tieňom, jeho sily začali rásť. Draal mu poskytol k dispozícii Veľký stroj na Epsilon 3 a Delennová mu zverila velenie nad Rangermi. Marcus Cole priniesol Sheridanovi ako dar prototyp WhiteStar.

V marci 2260 sa Sheridan dozvedel, že Zem vykopala na Ganymede loď Tieňov. Aby zabránil prezidentovi Clarkovi dostať sa k ich technológii, zobral WhiteStar na tajnú misiu na Ganymede, aby loď Tieňov zničil. Sheridan sa po prvý krát postavil lodi Pozemských síl, a práve išlo o jeho bývalú loď, Agamemnon.

Keď prezident Clark v apríli 2260 vyhlásil stanné právo, Nočná hliadka mala príkaz prevziať velenie na Babylone 5. S pomocou Zacka Allana a G'Karových narnských dobrovoľníkov Sheridan zajal členov Nočnej hliadky. Nasledujúc príklad Proximy 3 a Orionu 7, Sheridan 14. apríla 2260 vyhlásil, že Babylon 5 vystupuje z Pozemskej aliancie.

Sheridan prestal nosiť svoju uniformu Pozemských síl a po prvý krát bojoval proti bývalým druhom. Našťastie Pozemské sily útočiace na Babylon 5 sa stiahli po prvej bitke, keď stanica získala minbarijskú ochranu.

Bojovník vo Vojne s Tieňmi

S dočasným patom v Pozemskej občianskej vojne obrátil Sheridan svoju pozornosť na Vojnu s Tieňmi. Jeho arzenál stále rástol, získal plnú silu Rangerov, flotilu WhiteStar a lode z Ligy nezávislých svetov. Sheridanov najprekvapujúcejší spojenec bol agent Zboru PSI, Alfred Bester. Keď sa Sheridan dozvedel, že telepati môžu rušiť lode Tieňov, začal verbovať dobrovoľníkov z radov telepatov.

Povzbudzovanie spolupráce medzi svetmi ligy bola Sheridanova najväčšia výzva. Väčšina si chcela nechať svoje lode na obranu domovských svetov, a niektorí útočili na oslabených susedov. Na upevnenie podpory svetov Ligy potreboval víťazstvo nad Tieňmi. Prinútil Kosha vyslať vorlonskú flotilu, aj keď Kosh vedel, že ho kvôli tomu môžu Tiene zabiť. V sne sa Sheridanovi zjavil ako jeho otec a ospravedlnil sa mu za svoju zdržanlivosť a zanechal časť seba v Sheridanovej mysli.

V auguste 2260 sa Sheridan zúčastnil misie na ukradnutie Babylon 4 a jeho poslanie o 1000 rokov do minulosti, aby pomohol Minbariom v prvej Vojne s Tieňmi. Počas misie sa jeho časový stabilizátor poškodil a on odletel v čase a uviazol na Centauri Prime o 20 rokov v budúcnosti. V centaurskom väzení sa stretol so staršou Delennovou, ktorá mu povedala, že ich syn - David - je v bezpečí a zároveň ho varovala, aby nešiel na Z'ha'dum. Sheridan po prvý krát pobozkal Delennovú, ale zjavne nešlo o prvý bozk pre budúcu Delennovú. Nakoniec sa Sheridan dostal späť do roku 2260 a Delennová mu rýchlo dala svoj časový stabilizátor, takže bol v bezpečí, zatiaľ čo ona odletela v čase. Ako sa misia blížila k úspešnému koncu, Zathras im prezradil, že Jeden bol v skutočnosti traja ľudia. Sinclair bol 'Jeden, ktorý bol', Delennová bola 'Jeden, ktorý je' a Sheridan bol 'Jeden, ktorý bude'.

Sheridan zahájil proti Tieňov ofenzívu. Analyzoval ich stratégiu a zaútočil na nich, efektívne ale draho. Tiene odpovedali tým, že povolali späť loď riadenú Annou Sheridanovou a vybrali ju z nej, aby ju použili proti jej manželovi.

Anna Sheridanová prišla na Babylon 5 v decembri 2260 v najnevhodnejšom čase. Sheridan a Delennová sa účastnili minbarijského predmanželského rituálu, v ktorom že tri noci po sebe pozoruje snúbenca počas jeho spánku. Napriek Delenninmu želaniu Sheridan súhlasil, že odíde s Annou na Z'ha'dum. Avšak vedel, že ho vedie rovno do pasce. Doktor Franklin objavil na Anninom krku jazvy, kde jej boli odstránené implantáty potrebné k riadeniu lode. Sheridan pred odletom z Babylonu 5 tajne zobral na palubu Bielej hviezdy dve termonukleárne bomby.

Na Z'ha'dum stretol Justina, hovorcu Tieňov. Justin mu prezradil, že vojna medzi Vorlonmi a Tieňmi je pretrvávajúca vojny ideológií, v ktorej chcú Vorloni mladším rasám priniesť poriadok, zatiaľ čo Tiene veria v konflikt ako kľúč k evolúcii.

Keď Sheridan odmietol pridať sa k Tieňom, Justin sa mu vyhrážal zničením Babylonu 5, pretože zabitie Sheridana by jeho snahu nezastavilo. Sheridan preto vytiahol skrytú PPG a prebojoval si cestu až k balkónu nad obrovským podzemným mestom Tieňov. Vyslal Bielej hviezde signál, aby priletela a odpálila bomby. V poslednej chvíli počúvol Koshov hlas radiaci mu, aby skočil to bezodnej jamy a vyhol sa tak nukleárnemu peklu.

Tento jeho čin mal za následok dva okamžité vplyvy na vojnu. Prvý, Tiene odvolali svoju flotilu z Babylonu 5, aby sa preskupili a odhadli ním spôsobené škody. Druhá, Vorloni vycítili príležitosť a otvorene vyrazili proti Tieňom, napadajúc každý svet, na ktorom mali Tiene vplyv.

Mesiáš alebo Megalomaniak?

Sheridan sa prebral, prekvapujúco, živý a v podzemí. Tu stretol záhadnú bytosť menom Lorien, ktorý tvrdil, že jeho ľudia boli najstaršími Prvými - vôbec prvým vnímajúcim tvorstvom. Lorien Sheridanovi povedal, že bol mŕtvy, ale chytený medzi okamžikmi v čase. Mohol teda zomrieť alebo nájsť niečo, kvôli čomu sa mu oplatí žiť. Sheridan sa rozhodol, že Delennová je to, kvôli čomu sa mu oplatí žiť, tak Lorien použil trochu svojej životnej energie a dal Sheridanovi 20 rokov života navyše. Potom spolu na palube Lorienovej lode opustili Z'ha'dum a vyrazili k Babylonu 5.

Po návrate sa Sheridan a Lorien stretli s jeho posádkou a naplánovali stret medzi Tieňmi a Vorlonmi. Uvedomovali si, že ich činy sú obmedzené, pokiaľ bude na stanici vorlonský veľvyslanec Ulkesh podávať hlásenia domov. S pomocou Lyty Alexanderovej ho preto zaviedli do pasce. Zvyšná časť Kosha potom opustila Sheridanovo telo a bila sa s Ulkeshom.

Po zbavení sa Ulkesha začal Sheridan s útokmi a presunmi, aby sa Tiene i Vorloni stretli s Armádou svetla v systéme Coriana, čo sa stalo na konci januára 2261. Jeho sily boli posilnené niekoľkými loďami Prvých, ktorých našla Ivanová a Lorien. Počas bitky bol Sheridan prostredníctvom Lyty telepaticky kontaktovaný Vorlonmi. Donútil ich priznať sa, že jednoducho bojujú vojnu ideológie využívajúc mladšie rasy ako pešiakov. Prví sa chovali ako rodičia hádajúci sa pred svojimi deťmi, aby ich prinútili vybrať si stranu. Delennová mala podobný zážitok s Tieňmi a Lorien prostredníctvom svojich síl sprostredkoval túto pravdu flotile. Keď sa mladšie rasy dozvedeli pravdu a odmietli si vybrať stranu, Lorien presvedčil Prvých, že nadišiel ich čas odísť s ním za Okraj.

Sheridan mal sotva čas pochytiť dych než obrátil svoju pozornosť na Pozemskú občiansku vojnu. Najprv sa prezident Clark pokúšal Babylon 5 falošne obviniť z útokov na lode Pozemských síl. Potom proti Sheridanovi zosnoval propagandistickú kampaň. Sheridan údajne trpel fiktívnym Syndrónom minbarijskej vojny, ktorý spôsobil, že sa dostal pod mimozemský vplyv. Sheridanovou odpoveďou bol rozkaz pre Ivanovú, aby zriadila Hlas hnutia odporu, ktorý by vysielal pravdu a zároveň poslal Franklina a Marcusa na Mars, aby uzatvorili spojenectvo s Hnutím odporu na Marse.

V týchto časoch mal Sheridan čoraz viac nezhôd s Michelom Garibaldim. Garibaldi prestal dôverovať Sheridanovi po jeho návrate s Lorienom zo Z'ha'dum. Zatiaľ čo Garibaldiho podozrenia boli zosilnené tajným programovaním Zboru PSI, základ jeho obavy bol skutočný. Mnoho ľudí videlo Sheridana ako mesiáša. Nakoniec, bol to on, kto zomrel na Z'ha'dum a vrátil sa medzi živých. On zjednotil mladšie rasy a vyhnal Prvých z galaxie. Ale tiež sa vrátil zo Z'ha'dumu so zmyslom pre dosiahnutie cieľu, ktorý hraničil s aroganciou.

V septembri 2261 bolo na rozkaz prezidenta Clarka zavraždených 15 000 civilistov pri Proxime 3. Vtedy sa Sheridan rozhodol oslobodiť Zem od Clarkovho režimu vojenskou silou. Po oslobodení Proximy 3 začal s pomalým ťažením smerom k Zemi, postupne priberajúc do svojich síl odpadlíkov z Pozemských síl.

V októbri 2261 sa Garibaldi postaral o zatknutie Davida Sheridana a informáciou o jeho zatknutí nalákal jeho syna do pasce a zradil ho. Sheridan bol držaný vo väzení Pozemských síl v Solis Planum na Marse, kde bol bitý a týraný. Bol zachránený Garibaldim, Franklinom a Lytou a vrátil sa späť k svojej flotile, kde sa dozvedel, že Susan Ivanova bola smrteľne ranená počas veleniu flotily v jeho neprítomnosti.

Kapitán John Sheridan viedol záverečný útok na Zem v Pozemskej občianskej vojne dňa 2. novembra 2261. Keď prezident Clark spáchal samovraždu a otočil obrannú sieť na Zem, Sheridan zaútočil na ňu skôr, než stihla vystreliť. Po bitke sa Sheridan vzdal veleniu Pozemských síl. Súhlasil s dočasnou prezidentkou Susannou Luchenkovou, že hoci jeho činy boli pre dobro Zeme, nemôže s kludným svedomím zostať v Pozemských silách. Výmenou za svoju rezignáciu obdržal amnestiu pre svojich podriadených. Následne sa znova stretol so svojim otcom.

Prezident Medzihviezdnej aliancie

Zakladatelia Medzihviezdnej aliancie zvolili Johna Sheridana za jej prvého prezidenta. Túto pozíciu prijal a vrátil sa na Babylon 5, ktorý sa ponúkla Medzihviezdna aliancia odkúpiť od Pozemskej aliancie. Stanica mala slúžiť ako sídlo vlády, pokiaľ nebudú dokončené stále priestory na Minbare. Na ceste na stanicu sa John Sheridan oženil s Delennovou.

Sheridan si za nového veliteľa Babylonu 5 vyžiadal svoju bývalú ženu, kapitánku Elizabeth Lochleyovú. Cítil, že bude symbolom zmierenia, keďže počas občianskej vojny slúžila na strane Zeme, ale tiež vedel, že jej môže dôverovať. Takisto ponúkol Garibaldimu miesto šéfa Tajnej služby Medzihviezdnej aliancie.

Prvou veľkou krízou, ktorej prezident Sheridan čelil v prvom roku v novej funkcii, bola kríza telepatov. Napriek želaniam kapitánky Lochleyovej, Sheridan umožnil Byronovi Gordonovi použiť Babylon 5 ako útočište pre potulných telepatov. Skončilo to, keď spôsobili Sheridanovi problémy tým, že kradli tajomstvá z mysle veľvyslancov a požadovali od Medzihviezdnej aliancie výsady - hlavne svoj domovský svet. Nakoniec Sheridanovi neostalo nič iné, len stáť a pozerať sa, ako si so situáciou poradí Zbor PSI, čo skončilo mučeníckou smrťou Byrona a niekoľkých telepatov v júni 2262.

Počas brakirijského Dňa mŕtvych obdržala kapitánka Lochleyová pre Sheridana správu od Kosha, ktorá znela "Keď nadíde dlhá noc, vráť sa na koniec začiatku".

Sheridanova druhá veľká kríza sa odohrávala súčasne s krízou telepatov, keď sa zvyšovali útoky na lode Medzihviezdnej aliancie. Sheridanovi sa podarilo udržať hašteriacich sa členov aliancie pokope, ale bol nútený dať niekoľko sľubov, ktoré zväzovali jeho ruky, keď sa zistil vinník. Po získaní dostatku dôkazov, že za útokmi sú Centaurovia, Sheridan prikázal flotily Bielych hviezd brániť lode ISA aj za cenu útokov na lode Centaurov.

Keď Sheridan obdržal správu od Dr. Franklina a Lyty Alexanderovej, že centaurské lode boli ovládané technológiou Tieňov, uvedomil si, že Centaurovia boli zneužití. Ponáhľal sa na Centauri Prime, ale dorazil neskoro a nestihol zabrániť zničujúcemu útoku narnskej a drazijskej flotily v auguste 2262.

Hoci tieto krízy neskončili šťastne, bolo konečne po nich. Sheridan pre zmenu dostal nejaké dobré správy. Jeho žena, Delennová, bola tehotná. V septembri 2262 odcestovali Sheridan a Delennová do dokončených priestorov ISA v Tuzanore na Minbare. Počas cesty bol Sheridan a Ranger uväznení v uzamknutom oddelení s unikajúcou smrtiacou kvapalinou. Ranger Lennier ich uvidel na druhom konci dverí, ale keď ho Sheridan prosil, aby otvoril dvere, Lennier utiekol. Sheridanovi sa podarilo rozbiť dvere bojovou tyčou Rangera a utiecť.

Keď dorazili na Minbar, Sheridan a Delennová boli privítaní Cisárom Londom Mollarim. Londo im ponúkol urnu, ktorú mali dať svojmu dieťaťu na jeho šestnáste narodeniny. Nevedeli, že v urne sa nachádza Drakhský strážca. Ich syn, David, sa narodil 15. decembra 2262.

Sheridanove neskoršie roky

V roku 2262 bol prezident Sheridan kontaktovaný technomágom Galenom. Sheridan a ostatní, ktorí boli povolaní Galenom, sa dozvedeli, že Drakhovia plánujú zničiť Zem planetárnym vyhladzovačom Tieňov. Sheridan zorganizoval flotily na obranu Zeme a osobne prevzal velenie na Excalibure, prototype torpédoborca založeného na vorlonskej, minbarijskej a pozemskej technológie. Planetárny vyhladzovač sa im podarilo zničiť, ale neboli schopní zabrániť Drakhom vypustiť mor do zemskej atmosféry.

Prezident Sheridan sľúbil, že ISA nájde liek na Drakhský mor. Rangeri a flotila Bielych hviezd pátrali po náznakoch lieku a Excalibur mal rovnakú misiu. Za jeho veliteľa vybral Sheridan kapitána Matthewa Gideona.

V novembri 2277 dostal David Sheridan k šestnástim narodeninám urnu z Centauri. Pod vplyvom strážcu odcestoval David na Centauri Prime. Sheridan a Delennová odišli za ním prosiť o jeho prepustenie. Počas ich väznenia bol Sheridan nakrátko vymenený za svoje mladšie ja z misie na krádež Babylonu 4. Delennová zaistila Davidovi bezpečie a Cisár Mollari súhlasil s prepustením Sheridana a Delennovej ak sľúbia, že očistia Centauri Prime od Drakhov.

V januári 2279 odmietol Sheridan slúžiť ďalšie obdobie ako prezident ISA. Stal sa Anla'skok Na, vodcom Rangerov

V decembri 2280 sa Sheridanovi začalo snívať o Lorienovi. Uvedomil si, že jeho požičaných dvadsať rokov takmer uplynulo. Rangeri zhromaždili jeho priateľov na Minbare. Na oslave konanej 7. januára 2281 spomínali na staré časy a padlých druhov. Nasledujúce ráno si Sheridan naposledy obliekol starú uniformu Armády svetla. Zobral si súkromnú BlueStar a naposledy navštívil Babylon 5, odkiaľ odletel do systému Coriana, nasledujúc Koshove inštrukcie z Dňa mŕtvych. Tu stretol Loriena, ktorý sľúbil, že ho s ním zoberie za Okraj.

John Sheridan zmizol 14. januára 2280. Rangeri našli jeho loď, ale vzduchové uzávery boli zvnútra uzavreté a po ňom nebolo ani stopy.

↑ Hore