Kosh Naranek

Rasa: Vorlon
Pohlavie: neznáme
Vek: neznámy
V├Ż┼íka: nezn├íma
Váha: neznáma
Farba vlasov: neznáma
Farba o─Ź├ş: nezn├íma

"V┼żdy som tu bol."

Ve─żvyslanec Kosh zastupuje na stanici Babylon 5 Vorlonsk├ę imp├ęrium. T├íto pomali─Źky sa pohybuj├║ca, v ┼ípeci├ílnom skafandri odet├í postava predstavuje pre obyvate─żov stanice jednu ve─żk├║ z├íhadu, ke─Ć┼że o ┼łom ani o Vorlonoch nie je mo┼żn├ę v podstate ni─Ź konkr├ętneho zisti┼ą.

Mladšie rasy a Vorloni

Ako jedni z Prv├Żch maj├║ Vorloni k dispoz├şcii technol├│giu, ktor├í je ─Ćaleko pokro─Źilej┼íia ne┼ż ─Źoko─żvek dostupn├ę mlad┼í├şm ras├ím. Ke─Ć drviv├í v├Ą─Ź┼íina Prv├Żch opustila galaxiu, jedinou rasou, ktor├í mala ┼íancu Vorlonov re├ílne ohrozi┼ą, ostali Tiene. Na rozdiel od nich v┼íak Vorloni zvolili ak├║si nepriamu taktiku, v ktorej na boj vyu┼ż├şvaj├║ mlad┼íie rasy, zatia─ż ─Źo oni iba poskytuj├║ rady. Za pozornos┼ą ale stoj├ş ich benevolentn├Ż pr├şstup, niekedy a┼ż opovrhovanie svojimi ÔÇ×chr├ínencamiÔÇť. Z├írove┼ł okolo seba vytvorili auru tajomna, tak┼że dokonca ani ich najv├Ą─Ź┼í├ş ob─ż├║benci Minbariovia sa o nich nedozvedeli skoro ni─Ź.

Mladšie rasy a diplomacia

┼át├ítnym ├║tvarom Vorlonov je imp├ęrium, aj ke─Ć nikto netu┼í├ş, ─Źi v├┤bec existuje nie─Źo ako cis├ír. Rovnako sa ni─Ź nevie o ich spolo─Źenskom usporiadan├ş. Ur─Źit├í stratifik├ícia obyvate─żstva ale pravdepodobne existuje, preto┼że Koshovi je dovolen├ę pou┼ż├şva┼ą titul Naranek. Ulkesh, ve─żvyslanec na Minbare, tento titul pod─ża v┼íetk├ęho nem├í, tak┼że je prinajmen┼íom o jeden stupe┼ł ni┼ż┼íie. Po─Źas vojny proti Minbari sa Pozemsk├í aliancia dozvedela od ostatn├Żch r├ís o mimoriadne pokro─Źilom n├írode. Od roku 2247 sa ich pok├║┼íali kontaktova┼ą, no Vorloni neprejavovali ┼żiadny z├íujem o nadviazanie diplomatick├Żch vz┼ąahov. Ke─Ć v┼íak zistili, ┼że Babylon 5 bude vies┼ą velite─ż Jeffrey Sinclair, teda minbarijsk├Ż Valen, rozhodli sa jedn├ęho z nich na stanicu vysla┼ą, aby Sinclaira chr├ínil pred Tie┼łmi a ich spojencami. Na stanicu prich├ídza roku 2257 ve─żvyslanec Kosh.

Mladšie rasy a Kosh

Nevie sa, ak├Ż je Kosh star├Ż, ale od v├Ą─Ź┼íiny Vorlonov sa odli┼íuje miernej┼í├şm a menej arogantn├Żm pr├şstupom k mlad┼í├şm ras├ím a pravdepodobne pre t├║to vlastnos┼ą bol vybran├Ż ako ve─żvyslanec na Babylon 5.
Je d├┤le┼żit├ę si uvedomi┼ą, ┼że Kosh je iba pribli┼żn├Ż ekvivalent jeho mena, upraven├Ż do podoby, ktor├║ dok├í┼żu sluchov├ę org├íny mlad┼í├şch r├ís zachyti┼ą. Vorloni sa toti┼ż dorozumievaj├║ bu─Ć telepaticky, alebo prostredn├şctvom asymetrick├Żch, hudbu pripom├şnaj├║cich t├│nov, ktor├ę s├║ pre mlad┼íie rasy upraven├ę pomocou pr├şstroja na skafandri.
Ako spr├ívny Vorlon, aj Kosh sa pri rozhovore s pr├şslu┼ín├şkmi mlad┼í├şch r├ís vyjadruje ve─żmi lakonicky a jeho pr├şstup k diplomacii sa zd├í by┼ą zna─Źne le┼ż├ęrny. Na jednaniach sa toti┼ż z├║─Źast┼łuje iba zriedkavo.

Kosh a jeho pr├şchod

Incident oh─żadom Koshovho pr├şchodu na Babylon 5 bol z├ípletkou pilotn├ęho filmu seri├ílu. Kosha na stanici priv├ştal velite─ż Sinclair, ktor├ęho ve─żmi dobre poznal z minulosti ako Valena. Pootvoril teda svoj skafander, aby sa s n├şm pozdravil ÔÇ×po VorlonskyÔÇť, no v tej chv├şli na┼łho Sinclair vypustil Florazyn, jedin├║ l├ítku smrte─żne jedovat├║ pre Vorlonov.
Vorlonsk├í vl├ída okam┼żite ┼żiadala o Sinclairovo vydanie a z├írove┼ł zak├ízala ak├Żko─żvek pokus o pomoc Koshovi. Vorloni toti┼ż rad┼íej jedn├ęho zo svojich nechaj├║ zomrie┼ą, ne┼ż by mali riskova┼ą, ┼że sa mlad┼íie rasy o nich nie─Źo viac dozvedia.
Doktor Benjamin Kyle a telepatka Lyta Alexanderov├í ale Kosha zachr├ínili a Sinclairovi sa podar├ş zisti┼ą, ┼że ├║to─Źn├şkom bol ist├Ż minbarijsk├Ż odpadl├şk pou┼ż├şvaj├║ci jeho podobu. Kosh teda ost├íva na Babylone 5.

Kosh a jeho pobyt

Po─Źas prvej s├ęrie sa Kosh objavuje iba sporadicky, ─Źasto len aby povedal nejak├║ kr├ítku veti─Źku. Ke─Ć vorlonsk├í lo─Ć zni─Ź├ş transport prev├í┼żaj├║ci dilgarsk├║ vrahy┼łu s l├ítkou proti starnutiu, Kosh to stru─Źne od├┤vodnil: ÔÇ×Na nesmrte─żnos┼ą nie ste pripraven├ş.ÔÇť
Na stanicu v┼íak prich├ídza p├ín Morden, jednate─ż Tie┼łov, aby sa pozhov├íral s niektor├Żmi postavami seri├ílu. Mal namieren├ę aj za Sinclairom, ale Kosh mu zabr├ínil pr├şstup k nemu, varuj├║c, ┼że ÔÇ×T├şto nie s├║ pre v├ísÔÇť, ─Ź├şm myslel ─żud├ş. Kosh r├Żchlo spozn├í, ┼że nov├Ż velite─ż John Sheridan je osobnos┼ąou, ktor├í m├í dostato─Źn├║ charizmu na spojenie v┼íetk├Żch r├ís proti Tie┼łom. St├íva sa tak Sheridanov├Żm u─Źite─żom v mnoh├Żch oblastiach, niektor├ę v┼íak akoby v├┤bec nemali s├║vislos┼ą s vojen─Źinou. Koshova viera v Sheridana a Delennov├║ sa upevn├ş po tom, ─Źo n├şm povolan├Ż inkviz├ştor Sebastian potvrd├ş ich vn├║torn├║ silu a oddanos┼ą. V z├ívere druhej s├ęrie opust├ş Kosh svoj skafander, aby zachr├ínil Sheridana. V┼íetk├Żm sa t├Żm zjav├ş ako anjelsk├í bytos┼ą z ich n├íbo┼żenstiev.
Ako narnsk├Ż anjel sa nesk├┤r zjav├ş aj G`karovi, ktor├Ż sa odvtedy st├íva osobnos┼ąou s hlbok├Żm mor├ílnym c├şten├şm, vzorom pre Narnov aj in├ę rasy.

Kosh a jeho smr┼ą

Tiene za─Ź├şnaj├║ ├║to─Źi┼ą otvorene a mlad┼íie rasy sa zo strachu odmietaj├║ pripoji┼ą k aliancii proti nim. Sheridan tu┼í├ş, ┼że jedine zaanga┼żovanie Vorlonov m├┤┼że ostatn├Żch presved─Źi┼ą o n├ídeji na v├ş┼ąazstvo. Kv├┤li tomu d├┤jde medzi n├şm a Koshom k h├ídke. Kosh je pob├║ren├Ż takou drzos┼ąou niekoho z mlad┼í├şch r├ís, no z├írove┼ł prekvapen├Ż takou odvahou odporova┼ą Vorlonovi. Sheridanovi pris─ż├║bi pomoc, varuj├║c v┼íak, ┼że ÔÇ×to nebude zadarmoÔÇť.
Medzi Vorlonmi a Tie┼łmi toti┼ż existuj├║ niektor├ę nep├şsan├ę pravidl├í boja a jedno z nich je, ┼że Vorloni sa priamo z├║─Źastnia, a┼ż ke─Ć ich ÔÇ×pe┼íiaciÔÇť prehraj├║. Kosh toto pravidlo poru┼í├ş a vyd├í rozkaz na ├║tok. Mal├í flotila Tie┼łov je zni─Źen├í a ostatn├ę mlad┼íie rasy sa s rados┼ąou prip├íjaj├║ k aliancii.
Toho ve─Źera vtrhne Morden s tromi Tie┼łmi do Koshovej komnaty, kde ho zni─Źia. Vorloni v┼íak dok├í┼żu ─Źas┼ą zo seba previes┼ą do in├Żch bytost├ş, a Kosh ost├íva ┼żi┼ą na─Ćalej v Sheridanovi. Vodcovi aliancie tak v pr├şpade potreby rad├ş. Napr├şklad ho varuje, aby necestoval na Z`ha`dum a nesk├┤r mu k├í┼że sko─Źi┼ą do ve─żkej priepasti, kde ─Źak├í mocn├Ż Lorien. Kosh definit├şvne zomiera, ke─Ć op├║┼í┼ąa Sheridanovo telo, aby bojoval s n├íhradn├Żm ve─żvyslancom Ulkeshom. Obaja v boji umieraj├║ tesne pred koncom vojny s Tie┼łmi roku 2261.
T├Żm je z├írove┼ł mo┼żn├ę, ┼że pre ─żud├ş zomrel jeden z Anjelov, ktor├ş sa im v d├ívnej minulosti ukazovali.

Autor: T. A. Warren

↑ Hore