Kosh Naranek

Rasa: Vorlon
Pohlavie: neznáme
Vek: neznámy
Výška: neznáma
Váha: neznáma
Farba vlasov: neznáma
Farba očí: neznáma

"Vždy som tu bol."

Veľvyslanec Kosh zastupuje na stanici Babylon 5 Vorlonské impérium. Táto pomaličky sa pohybujúca, v špeciálnom skafandri odetá postava predstavuje pre obyvateľov stanice jednu veľkú záhadu, keďže o ňom ani o Vorlonoch nie je možné v podstate nič konkrétneho zistiť.

Mladšie rasy a Vorloni

Ako jedni z Prvých majú Vorloni k dispozícii technológiu, ktorá je ďaleko pokročilejšia než čokoľvek dostupné mladším rasám. Keď drvivá väčšina Prvých opustila galaxiu, jedinou rasou, ktorá mala šancu Vorlonov reálne ohroziť, ostali Tiene. Na rozdiel od nich však Vorloni zvolili akúsi nepriamu taktiku, v ktorej na boj využívajú mladšie rasy, zatiaľ čo oni iba poskytujú rady. Za pozornosť ale stojí ich benevolentný prístup, niekedy až opovrhovanie svojimi „chránencami“. Zároveň okolo seba vytvorili auru tajomna, takže dokonca ani ich najväčší obľúbenci Minbariovia sa o nich nedozvedeli skoro nič.

Mladšie rasy a diplomacia

Štátnym útvarom Vorlonov je impérium, aj keď nikto netuší, či vôbec existuje niečo ako cisár. Rovnako sa nič nevie o ich spoločenskom usporiadaní. Určitá stratifikácia obyvateľstva ale pravdepodobne existuje, pretože Koshovi je dovolené používať titul Naranek. Ulkesh, veľvyslanec na Minbare, tento titul podľa všetkého nemá, takže je prinajmenšom o jeden stupeň nižšie. Počas vojny proti Minbari sa Pozemská aliancia dozvedela od ostatných rás o mimoriadne pokročilom národe. Od roku 2247 sa ich pokúšali kontaktovať, no Vorloni neprejavovali žiadny záujem o nadviazanie diplomatických vzťahov. Keď však zistili, že Babylon 5 bude viesť veliteľ Jeffrey Sinclair, teda minbarijský Valen, rozhodli sa jedného z nich na stanicu vyslať, aby Sinclaira chránil pred Tieňmi a ich spojencami. Na stanicu prichádza roku 2257 veľvyslanec Kosh.

Mladšie rasy a Kosh

Nevie sa, aký je Kosh starý, ale od väčšiny Vorlonov sa odlišuje miernejším a menej arogantným prístupom k mladším rasám a pravdepodobne pre túto vlastnosť bol vybraný ako veľvyslanec na Babylon 5.
Je dôležité si uvedomiť, že Kosh je iba približný ekvivalent jeho mena, upravený do podoby, ktorú dokážu sluchové orgány mladších rás zachytiť. Vorloni sa totiž dorozumievajú buď telepaticky, alebo prostredníctvom asymetrických, hudbu pripomínajúcich tónov, ktoré sú pre mladšie rasy upravené pomocou prístroja na skafandri.
Ako správny Vorlon, aj Kosh sa pri rozhovore s príslušníkmi mladších rás vyjadruje veľmi lakonicky a jeho prístup k diplomacii sa zdá byť značne ležérny. Na jednaniach sa totiž zúčastňuje iba zriedkavo.

Kosh a jeho príchod

Incident ohľadom Koshovho príchodu na Babylon 5 bol zápletkou pilotného filmu seriálu. Kosha na stanici privítal veliteľ Sinclair, ktorého veľmi dobre poznal z minulosti ako Valena. Pootvoril teda svoj skafander, aby sa s ním pozdravil „po Vorlonsky“, no v tej chvíli naňho Sinclair vypustil Florazyn, jedinú látku smrteľne jedovatú pre Vorlonov.
Vorlonská vláda okamžite žiadala o Sinclairovo vydanie a zároveň zakázala akýkoľvek pokus o pomoc Koshovi. Vorloni totiž radšej jedného zo svojich nechajú zomrieť, než by mali riskovať, že sa mladšie rasy o nich niečo viac dozvedia.
Doktor Benjamin Kyle a telepatka Lyta Alexanderová ale Kosha zachránili a Sinclairovi sa podarí zistiť, že útočníkom bol istý minbarijský odpadlík používajúci jeho podobu. Kosh teda ostáva na Babylone 5.

Kosh a jeho pobyt

Počas prvej série sa Kosh objavuje iba sporadicky, často len aby povedal nejakú krátku vetičku. Keď vorlonská loď zničí transport prevážajúci dilgarskú vrahyňu s látkou proti starnutiu, Kosh to stručne odôvodnil: „Na nesmrteľnosť nie ste pripravení.“
Na stanicu však prichádza pán Morden, jednateľ Tieňov, aby sa pozhováral s niektorými postavami seriálu. Mal namierené aj za Sinclairom, ale Kosh mu zabránil prístup k nemu, varujúc, že „Títo nie sú pre vás“, čím myslel ľudí. Kosh rýchlo spozná, že nový veliteľ John Sheridan je osobnosťou, ktorá má dostatočnú charizmu na spojenie všetkých rás proti Tieňom. Stáva sa tak Sheridanovým učiteľom v mnohých oblastiach, niektoré však akoby vôbec nemali súvislosť s vojenčinou. Koshova viera v Sheridana a Delennovú sa upevní po tom, čo ním povolaný inkvizítor Sebastian potvrdí ich vnútornú silu a oddanosť. V závere druhej série opustí Kosh svoj skafander, aby zachránil Sheridana. Všetkým sa tým zjaví ako anjelská bytosť z ich náboženstiev.
Ako narnský anjel sa neskôr zjaví aj G`karovi, ktorý sa odvtedy stáva osobnosťou s hlbokým morálnym cítením, vzorom pre Narnov aj iné rasy.

Kosh a jeho smrť

Tiene začínajú útočiť otvorene a mladšie rasy sa zo strachu odmietajú pripojiť k aliancii proti nim. Sheridan tuší, že jedine zaangažovanie Vorlonov môže ostatných presvedčiť o nádeji na víťazstvo. Kvôli tomu dôjde medzi ním a Koshom k hádke. Kosh je pobúrený takou drzosťou niekoho z mladších rás, no zároveň prekvapený takou odvahou odporovať Vorlonovi. Sheridanovi prisľúbi pomoc, varujúc však, že „to nebude zadarmo“.
Medzi Vorlonmi a Tieňmi totiž existujú niektoré nepísané pravidlá boja a jedno z nich je, že Vorloni sa priamo zúčastnia, až keď ich „pešiaci“ prehrajú. Kosh toto pravidlo poruší a vydá rozkaz na útok. Malá flotila Tieňov je zničená a ostatné mladšie rasy sa s radosťou pripájajú k aliancii.
Toho večera vtrhne Morden s tromi Tieňmi do Koshovej komnaty, kde ho zničia. Vorloni však dokážu časť zo seba previesť do iných bytostí, a Kosh ostáva žiť naďalej v Sheridanovi. Vodcovi aliancie tak v prípade potreby radí. Napríklad ho varuje, aby necestoval na Z`ha`dum a neskôr mu káže skočiť do veľkej priepasti, kde čaká mocný Lorien. Kosh definitívne zomiera, keď opúšťa Sheridanovo telo, aby bojoval s náhradným veľvyslancom Ulkeshom. Obaja v boji umierajú tesne pred koncom vojny s Tieňmi roku 2261.
Tým je zároveň možné, že pre ľudí zomrel jeden z Anjelov, ktorí sa im v dávnej minulosti ukazovali.

Autor: T. A. Warren

↑ Hore