Skoková brána

Jump Gate

Trieda:
skoková brána
Typ:
nepohybliv├Ż gener├ítor hyperpriestorov├Żch v├şrov
D─║┼żka:
1 - 10 kilometrov
Hmotnos┼ą:
premenlivá
Energetick├Ż zdroj:
f├║zne reaktory
V├Żdr┼ż:
5 rokov [?]
Palivo:
Quantium 40

Gener├ítory v├şrov, alebo "skokov├ę br├íny" s├║ mas├şvne ├║tvary usporiadan├ę do skup├şn dvoch a┼ż piatich gener├ítorov, z ktor├Żch ka┼żd├Ż gener├ítor meria jeden a┼ż desa┼ą m├ş─ż na d─║┼żku. Skokov├ę br├íny umo┼ż┼łuj├║ lodiam r├┤znej ve─żkosti prejs┼ą cez br├ínu do hyperpriestoru, topologicky odli┼ínej dimenzie, ktor├í zobrazuje vzdialenosti v ove─ża men┼íom mer├ştku, umo┼ż┼łuj├║c medzihviezdne cestovanie bez pohybu r├Żchlej┼íieho ne┼ż je pohyb svetla. To dosiahneme zameran├şm ┼ítyroch r├┤znych druhov energie do jedn├ęho bodu a zatia─ż ─Źo s├║ tieto energetick├ę vlny v galaktickom zmysle ├║plne ne┼íkodn├ę, ke─Ć sa tieto ┼ítyri r├┤zne energetick├ę typy spoja, roztrn├║ ┼ítrukt├║ru priestoru/─Źasu a otvoria priechod do prvej hladiny hyperpriestoru.

Lode pou┼ż├şvaj├║ce skokov├ę br├íny prejd├║ obrovsk├ę vzdialensoti v podstate za hodiny alebo dni a ka┼żd├í rasa so najz├íkladnej┼í├şmi schopnos┼ąami verm├şrneho letu m├┤┼że n├íjs┼ą otvoren├ę dvere do vesm├şru, ak m├í v svojom domovskom syst├ęme skokov├║ br├ínu. Na lode cestuj├║ce v hyperpriestore sa d├í st├íle aplikova┼ą Newtonova fyzika, teda ka┼żd├í zotrva─Źnos┼ą vytvoren├í po─Źas prechodu br├ínou sa zachov├íva po vstupe/v├Żstupe.

Vojnov├ę lode ur─Źitej ve─żkosti (zvy─Źajne 500 metrov a v├Ą─Ź┼íia) s├║ schopn├ę vstupu do hyperpriestoru bez pou┼żitia skokovej br├íny, ale za cenu ve─żk├ęho mno┼żstva energie. Pre tieto lode je be┼żn├ę pou┼żi┼ą skokov├ę br├íny na vstup/opustenie hyperpriestoru v┼żdy, ke─Ć sa naskytne pr├şle┼żitos┼ą za ├║─Źelom ┼íetrenia energie. Je to ┼żivotne d├┤le┼żit├ę, ke─Ć┼że FTL komunik├ícia a niektor├ę zbra┼łov├ę syst├ęmy sa st├ívaj├║ nefuk─Źn├Żmi po─Źas skoku.

Na vytvorenie diery v ┼ítrukt├║re priestoru/─Źasu treba ve─żk├ę mno┼żstvo energie, na prekro─Źenie bari├ęry medzi norm├ílnym priestorom a hyperpriestorom. Niektor├ę rasy, ako Tiene a Vorloni, pou┼ż├şvaj├║ na tento prechod len gravimetrick├║ technol├│giu. V├Ą─Ź┼íina ostatn├Żch r├ís je v┼íak z├ívisl├í na pou┼żit├ş Quantia 40, ktor├ę v─Ćaka svojim jedine─Źn├Żm vlastnostiam umo┼ż┼łuje lodiam prekra─Źova┼ą bari├ęru medzi dimenzion├ílnymi rovinami.

Kv├┤li vysokej spotrebe energie, je ve─żmi ┼ąa┼żk├ę aktivova┼ą a deaktivova┼ą skokov├ę br├íny. Ak je br├ína pr├şli┼í r├Żchlo deaktivovan├í alebo dob├şjan├í, m├┤┼że ve─żmi ─żahko explodova┼ą s "podradnou" silou rovnaj├║cou sa 2-gigatonovej expl├│zii.

Mnoho vesm├şrnych lod├ş odk├ízan├Żch na skokov├ę br├íny mus├ş pou┼żi┼ą preddefinovan├Ż pr├şstupov├Ż k├│d, aby aktivovala vstupn├║ sekvenciu do hyperpriestoru. To umo┼ż┼łuje ras├ím ├║─Źtova┼ą ostatn├Żm poplatky za pou┼żitie ich skokov├Żch br├ín. V├Żstup je, preva┼żne, zadarmo, preto┼że je ve─żmi ─żahk├ę strati┼ą sa v hyperpriestore a r├Żchly v├Żstup m├┤┼że znamena┼ą rozdiel medzi ┼żivotom a smr┼ąou.

Vzh─żadom k nekone─Źnej pr├ízdnote hyperpriestoru bez nejak├Żch rozdielov alebo zna─Źiek, ktor├ę by sa dali pou┼żi┼ą na navig├íciu, v┼íetky skokov├ę br├íny vysielaj├║ do hyperpriestoru sign├íl. Tento syst├ęm je rozdelen├Ż do dvoch oddelen├Żch ale rovnako d├┤le┼żit├Żch prechodov. Prv├Ż sign├íl sa naz├Żva "pozi─Źn├Ż sign├íl". Tento sign├íl hovor├ş ka┼żd├ęmu v bezprostrednej oblasti, ┼że skokov├í br├ína je bl├şzko a roz┼íiruje sa a┼ż nieko─żko sto kilometrov do hyperpriestoru. Druh├Ż sign├íl sa naz├Żva "ukotvovac├ş sign├íl" , a spojuje jednu skokov├║ br├ínu s mnoh├Żmi ─Ćal┼í├şmi. Syst├ęm sp├íjaj├║ci skokov├ę br├íny dohromady sa naz├Żva "hyperpriestorov├Ż maj├íkov├Ż sign├íl". Tento syst├ęm prepojen├Żch br├ín existuje tis├şcky rokov, dlh┼íie ne┼ż existuje v├Ą─Ź┼íina r├ís.

Zni─Źenie jednej br├íny m├┤┼że v├í┼żne po┼íkodi┼ą prepojenia medzi ostatn├Żmi br├ínami, naru┼íiac tak hyperpriestorov├Ż maj├íkov├Ż syst├ęm. To m├┤┼że vies┼ą k tomu, ┼że plavidlo skon─Ź├ş pri vystupovan├ş zlou br├ínou alebo sa strat├ş v hyperpiestore. Dokonca aj v najhor┼í├şch vojn├ích je ├║myseln├ę zni─Źenie skokov├Żch br├ín pova┼żovan├ę za akt agresie vo─Źi v┼íetk├Żm vn├şmaj├║cim ras├ím. Zni─Źenie maj├íkov├ęho syst├ęmu m├┤┼że vies┼ą k tomu, ┼że stovky r├ís bud├║ n├║ten├ę znovu zmapova┼ą vesm├şr, h─żadaj├║c ukotvovac├ş sign├í ostatn├Żch skokov├Żch br├ín. Na┼í┼ąastie strata nieko─żk├Żch skokov├Żch br├ín nesp├┤sob├ş ve─ża probl├ęmov. Av┼íak hromadn├ę zni─Źenie skokov├Żch br├ín m├┤┼że kompletne prep├şsa┼ą maj├íkov├ę mapy.

Niektor├ę br├íny vyhraden├ę ┼ípeci├ílne pre vojsko s├║ vybaven├ę programom, ktor├Ż k aktiv├ícii br├íny vy┼żaduje ve─żmi zvl├í┼ítny tachy├│nov├Ż sign├íl. To zamedzuje ka┼żd├ęmu pred ─żahk├Żm pr├şstupom k skokovej br├íne, ale ─Źastej┼íie sp├┤sobuje viac probl├ęmov ne┼ż ├║┼żitku. Mnoho vojensk├Żch organiz├íci├ş si praje udr┼ża┼ą umiestnenie ┼ípeci├ílnych skokov├Żch br├ín mimo dosah ┼íirokej verejnosti, tak┼że nesp├íjaj├║ svoje br├íny priamo so zvy┼íkom hyperpriestorov├ęho maj├íkov├ęho syst├ęmu.

↑ Hore