Bojová tyč

Fighting pike - compressed Fighting pike - uncompressed

Trieda:
bojová tyč
Typ:
Minbarijský variant Tak'cha's Barkken tyče
Dĺžka:
2 metre (rozložená)
Hmotnosť:
200 gramov
Energetický zdroj:
neznámy
zvláštne zabezpečenie:
molekulárne kódovaná pažba
snímač odtlačku prsta
DNA zámok

Minbarijská "Bojová tyč" je jednou z najstarších zbraní, ktoré boli používané už pred 12 000 rokmi. Pôvodne nič viac než drevená tyč, podobná Pozemskej bojovej palici alebo "Bo", sa tyč vyvinula a stala sa vynikajúcou zbraňou pre súboj zblízka.

Pôvodne bola tyč používaná len pri tréningu, pretože v dôsledku nasadenia pušného prachu nebola nikdy považovaná za efektívnu zbraň pre vojenský súboj. Hlavným dôvodom bola jej veľkosť. Hoci bola minbarijská tyč efektívnou zbraňou, bola tiež ťažko prenositeľná, a to vďaka svojej takmer dvojmetrovej dĺžke s priemerom 2,5 centimetra. Je to len 1000 rokov, čo sa tyč stala skutočne efektívnou zbraňou.

Hlavným problémom používania tyče v boji bola jej veľkosť, dva metre dlhá tyč bola dosť nápadná zbraň. Je síce pravda, že ktokoľvek, kto používa tyč a má aspoň najzákladnejší tréning, môže byť dobrý ako skúsený šermiar, ale nosenie veľkej palice na bojisko nebolo vôbec diskrétne ani efektívne. Avšak, asi pred 1000 rokmi v čase Valéna objavili Minbariovia spôsob, ako tyče na bojisku zefektívniť - naučili sa, ako tyč zmenšiť tak, aby ju bojovníci mohli ľahko nosiť.

Minbarijské bojové tyče, používajúc skladacie trubice založené na Tak'cha's Barkken tyčovom dizajne, sa dali stlačiť do malého balíčku a ľahko sa nosili na bojisko. Požívajúc tlačítko a miniatúrny vzduchový kompresor, boli tyče v boji veľmi efektívne. Neskôr, ako sa vyvíjala Minbarijská technológia, vyvíjala sa i tyč.

Dnes využívajú moderné tyče technológiu "molekulárnej kompresie". Jednoducho povedané, Minbariovia sa naučili, ako stlačiť molekuly objektu, čím dosiahli, že objekt určitej hmotnosti zaberá menej miesta až do doby, pokiaľ nie je hmotnosť zmenená. Tento typ tyče je oveľa efektívnejší než staršie tyče používajúce skladacie trubice. Tieto sú masívnejšie, silnejšie a ľahšie.

↑ Hore