Vree tanier triedy Xill

Xill Saucer

Trieda:
Xill
Typ:
ťažký krížnik
Dĺžka:
500 m
Hmotnosť:
1,3 milióna metrických ton
Posádka:
320
Vojaci:
1500
Počet stíhačiek:
N/A
Energetický zdroj:
kvantový/gravimetrický reaktor
Výdrž:
5 rokov
Zbraňový systém:
15 antihmotových kanónov
Obranný systém:
2 m hrubý pancier
elektromagnetické/gravitačné obranné pole

Toto je štandardné plavidlo Vree, meriace v priemere asi 500 metrov. Napájané kvantovým gravimetrickým systémom, len niekoľko krokov za tým, ktorý používajú Minbariovia, je Vree tanier Mk.2 jednou z najsilnejších lodí na vesmírnych cestách.

Rovnako ako všetky ostatné plavidlá Vree, i tento tanier používa gravimetrický pohonný systém Yentari Corp., výkonnejší než iónové motory alebo iné formy konvenčného pohonu. To dáva Vree plavidlám vyšší akceleračný čas, a tiež lepšie manévrovacie schopnosti než ostatné plavidlá, videné počas Vojny proti Tieňom. Okrem týchto výhod je Vree plavidlo vybavené gravitačným obranným polovým systémom, podobným tým, ktoré sú používané na centaurských alebo na starších minbarijských lodiach.

Okrem vyššie uvedených výhod, majú Vree plavidlá tiež k dispozícii extrémne silnú a smrtiacu zbraň - antihmotový kanón. Používajúc odpad z hlavného energetického jadra lode, umelé kvantové singularity (červie diery), Vree lode nasmerujú dážď striel antihmoty na nepriateľský cieľ, zničiac všetko v ich ceste. Pretože ale Vree nie sú technologicky pokročilejší než Minbariovia, nemá ich antihmotový kanón dostrel ani silu v porovnaní s kanónom na minbarijskom krížniku triedy Sharlin.

Jedna veľká výhoda, ktorú Vree využívajú už takmer 500 rokov je ich teleportačná technológia. Táto technológia ale nefunguje na základe konvenčných teórií (tzn. rozoberie objekt molekulu po molekule a potom ich zase zloží dohromady), ale namiesto toho sfázuje objekt cez nejaký druh dimenzionálneho lúča. Použitie tohto teleportačného zariadenia môžeme nájsť i v Pozemských záznamoch z 20. a 21. storočia, kedy Vree neustále unášali a experimentovali na ľuďoch. Dosah tohto teleportačného zariadenia je samozrejme obmedzený a k prevádzke potrebuje obrovské množstvo energie.

↑ Hore