Krížnik triedy Hyperion

Hyperion Cruiser

Trieda:
Hyperion
Typ:
ťažký krížnik
Dĺžka:
1,025.39 metrov
Hmotnosť:
8.4 miliónov metrických ton
Posádka:
356
Vojaci:
200
Počet stíhačiek:
6 stíhačiek Starfury
Energetický zdroj:
3 fúzne reaktory
Výdrž:
12 mesiacov
Zbraňový systém:
2 časticové lasery
1 ťažký plazma kanón
8 stredne ťažkých pulzných kanónov
fúzne rakety
Obranný systém:
6-8 metrov hrubý pancier
10 energetických projektorov obrannej siete Mk. I

Aj keď torpédoborce triedy Omega teraz predstavujú srdce Námorníctva Pozemských síl, ťažký krížnik triedy Hyperion firmy Karmatech hrá stále dôležitú úlohu pri obrane Zeme a jej mnohých kolónií.

Moderné ťažké krížniky Pozemských síl sú mocné bojové lode s dĺžkou 1,025.39* metrov a vyzbrojené niekoľkými veľkými delami a letkou šiestich stíhačiek Starfury. Ťažký krížnik je často prvou loďou posielanou do nebezpečných situácií, keďže má veľkú palebnú silu a je postupom času dokázal svoju obratnosť v boji.

Počas takmer 40 ročnej služby Pozemskej aliancii* sa vyskytli tri varianty a odlišné podtriedy ťažkého krížnika. Tieto podtriedy majú označenie Roosevelt, Hyperion a Midwinter.

Podtrieda Roosevelt predstavuje menšiu verziu Hyperionu a ide o prieskumné plavidlo, nie ťažký krížnik. Na dĺžku meria len 600 metrov.*

Hyperion strážiaci stanicu
Hyperion strážiaci stanicu
Podtrieda Midwinter bola uvedená do prevádzky už v roku 2245 a mala nahradiť Hyperion ako dominantná bojová loď v Námorníctve Pozemských síl. Midwinter bola väčšia než štandardný Hyperion, merala 1,188.7 metrov a bola prvou z radu ťažkých krížnikov s Röntgenovou časticovou/laserovou technológiou odkúpenou od Narnov počas Pozemsko-Minbarijskej vojny a modifikovaným plazmovým kanónom.* Hoci počas Pozemsko-Minbarijskej vojny ich bolo postavených len zopár, na konci konfliktu vojsko rozhodlo o prerušení kontraktu s Karmatechom kvôli novej triede torpédoborcov Omega od firmy Rocketdyne.

Moderné ťažké krížniky sú napájané troma fúznymi reaktormi s energetickým výstupom 8.94*1021 joulov* a časovo priemerným energetickým výstupom približne 191.7 terawattov po dobu osemnástich mesiacov alebo 4,929 terawattov za bojových podmienok po priemernú dobu tri týždne. Lodný pohon zabezpečujú tri BB9K iónové/časticové motory** a séria manévrovacích motorov strategicky rozmiestnených po celej lodi. Ťažké krížniky majú tiež schopnosť vytvoriť si skokový bod do hyperpriestoru, poskytovanú troma generátormi víru Lockheed-Mitchell Corp.

Krížnik Hyperion blížiaci sa k Babylonu 5
Krížnik Hyperion blížiaci sa k Babylonu 5
Novšie varianty pozemských ťažkých krížnikov majú pôsobivé nové zbraňové pole, ktoré zahŕňa dva funkčne nezávislé časticové lasery umiestnené na ľavej aj pravej strane lode**. Takisto má 8 stredných pulzných kanónov na spodnej a vrchnej časti a jeden dvojhlavňový ťažký plazmový kanón presne nad a za lodnými prednými senzorovými anténami, hoci plazmový kanón bol na podtriede Mindwinter nahradený za novší pulzný kanón** dizajnovo podobný tým, ktoré sú na torpédoborcoch triedy Omega (Dôkaz). Presne tak, podtrieda Mindwinter bola testovacou platformou pre tento nový pulzný kanón**.

Zničenie krížnika
Zničenie krížnika
Keď boli ťažké krížniky triedy Hyperion uvedené v roku 2226 do služby, boli najsilnejšími loďami v celej flotile Námorníctva Pozemských síl. Avšak v tej dobe ešte inžinieri Pozemskej aliancie nezlepšili dizajn hnacieho hriadeľa potrebného na postavenie rotačnej sekcie na vojenských lodiach. Preto ťažké krížniky, na rozdiel od torpédoborcov alebo niektorých dreadnoughtov, nemajú umelú gravitáciu. Všetci dôstojníci, vojaci a piloti na palube ťažkého krížnika žijú a pracujú v prostredí s "mikro-gravitáciou". Vzhľadom na degradujúci účinok na ľudské telo žijúce v prostredí s nulovou gravitáciou, nemôžu krížniky vykonávať dlhotrvajúce misie a zvyčajne operujú len blízko aliančných oblastí.

Avšak s neustálym rozpínaním Pozemskej aliancie bolo mnoho bojových lodí Pozemských síl bez rotačných sekcií vybavených zariadením označovaným ako jarmočné kolo. Je to veľký rotujúci kruh umiestnený v strategických častiach lode. Tu môže posádka odpočívať v simulovanom gravitačnom prostredí tvoreným odstredivou silou pohybujúceho sa kruhu. Tieto kruhy pojmú desať až dvanásť ľudí naraz a všetci členovia posádky musia stráviť minimálne hodinu denne v tomto kruhu. Kruhy umožnili posádke cvičiť a zachovať si silné kosti, ktoré sa po určitom čase v prostredí nulovej gravitácie stávali extrémne krehkými.

Hyperion v boji
Hyperion v boji
Mnoho krížnikov použitých počas Pozemsko-Minbarijskej vojny je v súčasnosti stále v službe, ako napríklad EAS Hyperion a slávny EAS Lexington, ktorý pod vedením poručíka Johna J. Sheridana dosiahol pre Pozemskú alianciu prvé a jediné veľké víťazstvo v Pozemsko-Minbarijskej vojne.

Ako mnoho lodí triedy Hyperion, aj Hyperion a Lexington boli vybavené novými zbraňami, pancierom a budú pokračovať v službe Pozemskej aliancii v nadchádzajúcich rokov, ako eskortné a podporné lode svojich nástupcov.

V dôsledku prezbrojenia starých ťažkých krížnikov má teraz trieda Hyperion taktickú schopnosť porovnateľnú s takmer každou inou loďou v aktívnej službe. Treba poznamenať, že ťažké krížniky sú stále oveľa slabšie než nové torpédoborce triedy Omega, čo dokazuje zničenie krížnika Clark's Town torpédoborcom EAS Alexander jediným výstrelom z jeho zadného časticového laseru.

[*Veľkosť uvedená Timom Earlsom.]
[*Domnienka: založená na tom, že Hyperion lode boli zaradené do služby pred Dilgarskou vojnou.]
[*Meno triedy pôvodne uviedli AOG - veľkosť založená na rozporoch videných v epizóde "Severed Dreams."]
[*Midwinter pomenovaný podľa Lurker's guide. Veľkosť založená na číslach z Babylon 5 CD-ROM. Poznámka k pulznému kanónu založená na pozorovaní, kedy ťažký krížnik vo filme "In the Beginning" strieľal žlté plazmové výboje namiesto pre túto triedu typické modré plazmové výboje.]
[*Založené na palivových zásobách v štyroch zadných nádržiach.]
[**Uvedené v CD-ROM príručke Babylonu 5.]
[**Ako bolo vidieť v epizóde "Severed Dreams."]
[**Ako bolo vidieť vo filme "In the Beginning."]
[**Domnienka: Založená na použití týchto pulzných kanónov na Hyperione vo filme "In the Beginning", zatiaľ čo Omegy stále používali modré pulzné kanóny v epizóde "A Spider in the Web" počas Nepokojov o jedlo na Marse v roku 2251.]

↑ Hore