Babylon 4

Stanica Babylon 4
Trieda: O'Neill
Typ: hlboký vesmír
Dĺžka: 9,3 kilometra
Hmotnosť: 22 miliárd ton
Personál: 6200 osôb
Vojenská posádka: 25 000 osôb
Letectvo: 108 stíhačiek triedy SA-23E Arrora
Energetický zdroj: 12 fúznych reaktorov
Životnosť: 5 rokov
Zbraňové systémy:
- dvojité časticové polia
- časticové laserové delá
- pulzné delá
- fúzne delá
- odpaľovacie zariadenia
Obrana:
- obrnený trup (8 až 15 metrov)
- obranná sieť Mk.II

Babylon 4 bola 9,3 kilometra (5,8 míľ), 22 miliárd ton vážiaca stanica typu O'Neill. Vytvorená zo všetkých použiteľných častí a materiálu zozbieraného z troch predchádzajúcich staníc, ktoré boli zničené vďaka ľudskej chybe alebo sabotážou, bola stanica Babylon 4 najväčší vesmírny komplex postavený v celej histórii Aliancie. Navrhnutý ako mobilný komplex, Babylon 4 bol umiestnený pri kľúčovej skokovej bráne na bode L-5, v oblasti súčasného umiestnenia Babylonu 5, a bol schopný pohybovať sa z miesta na miesto.

Babylon 4 nebola len najväčšia ale i najsilnejšia zo všetkých staníc Babylon. Mala takú palebnú silu, že sa mohla sama ubrániť útoku akejkoľvek rasy a pýšila sa tiež schopnosťou poskytnúť životné podmienky viac než jednému miliónu ľudí mnohých rás žijúcich v rôznych gravitáciách, väčšinou cestujúcich. Nanešťastie z neznámych dôvodov Babylon 4 zmizol a všetci predpokladali, že bol dňa 24.júla 2254 zničený - menej než po 24 hodinách od uvedenia do prevádzky.

Normálna planetárna gravitácia bola na B4 simulovaná rotáciou vnútorných a vonkajších sekcií v rôznych smeroch a rôznou rýchlosťou a to poskytovalo obyvateľom ilúziu žitia v planetárnom prostredí. B4 bola prvou stanicou postavenou Pozemskou alianciou úspešne používajúca tento protichodný rotačný systém. Tento istý typ rotačného systému mal byť použitý aj pri stavbe Babylonu 5, ale kvôli škrtom v rozpočte nebol nikdy do projektu zahrnutý.

B4 ochraňovala obranná mriežka vysokého stupňa s dostatočnou palebnou silou kedykoľvek sa ubrániť až trom bojovým lodiam hociktorej rasy. Dôvodom na takéto silné vyzbrojenie stanice bolo nebezpečenstvo sabotáže a útok niektorej z mimozemských rás, ktoré nechceli vidieť stanicu úspešne plniacu mierovú misiu. Stanica bola preto vyzbrojená aj 108 stíhačkami SA-23E Starfury. Po neočakávanom zmiznutí stanice nemali Pozemské sily nikdy príležitosť vybaviť stanicu deviatimi kompletnými letkami stíhačiek.

V roku 2258, takmer štyri roky po jej zmiznutí, zachytila B5 núdzový signál zo stanice Babylon 4, ktorá sa zázračne znovuobjavila v sektore 14 po prechode nejakým typom dočasného víru. Na preskúmanie tohto signálu bola okamžite vyslaná prieskumná stíhačka, aby zistila, či ide skutočne o signál zo strateného B4. Pilot skutočne objavil B4, ale hneď po návrate na B5 zomrel na starobu. Zrýchlený proces starnutia potvrdil, že ide o veľmi silnú poruchu v časopriestorovom kontinuu.

Veliteľ Babylonu 5 Jeffrey Sinclair spolu so svojím dobrým priateľom, veliteľom bezpečnosti Michaelom Garibaldim riskovali svoje životy, aby zachránili posádku Babylonu 4 predtým, než staničný reaktor dosiahne kritickú hranicu. Ihneď po pristáti na B4 zistili, že stanica bola ukradnutá skupinou mimozemšťanov, pravdepodobne na boj v neznámej vojne v ďalekej budúcnosti. Túto informáciu získali od mimozemšťana Zathrasa a nejakého neobyčajného mimozemšťana v modrom skafandri, ktorí stáli za zmiznutím a znovuobjavením B4. Len čo bola posádka B4 zachránená, stanica opäť zmizla ... niekde v čase.

O niekoľko rokov neskôr vyšlo najavo, že za krádež B4 môžu kapitán John Sheridan, minbarijská veľvyslankyňa Delennová, veľvyslanec Jeffrey Sinclair a posádka ich Whitestar, ktorí stanicu preniesli do minulosti, aby slúžila ako základňa proti Tieňom v poslednej Veľkej vojne. Tesne pred návratom späť do roku 2258 zistil veľvyslanec Sinclair, že jeho osudom je zostať so stanicou. Preto Sinclair spolu so Zathrasom zostali na palube B4 a zmizli so stanicou do minulosti, aby zabezpečili prítomnosť a ďalšiu šancu zničiť Tiene.

Pohľad zboku
Stále sa však objavovali špekulácie o tom, čo sa stalo s Babylonom 4, keďže neexistovali žiadne záznamy o účasti stanice v poslednej vojne s Tieňmi. Všetky však zmizli koncom roku 2261, kedy stanica B5 zachytila núdzový signál z B4 a pravda o osude B4 sa dostala na svetlo. Kapitán John Sheridan a jeho posádka objavili Babylon 4 na orbite neobývanej planéty vo vzdialenej slnečnej sústave, v sektore 730-12-9. V dôsledku zničenia lode Whitestar bola stanica vychýlená z orbity až nakoniec zhorela v atmosfére sveta, na orbite ktorého spočívala viac než 900 rokov. ↑ Hore