BattleCrab

BattleCrab

Trieda:
BattleCrab
Typ:
útočný krížnik
Dĺžka:
rôzna - 1000/2000/3000 m
Hmotnosť:
neznáma
Posádka:
1
Vojaci:
neznámy počet
Počet stíhačiek:
40
Energetický zdroj:
hyperpriestorový ventil
Výdrž:
nekonečná
Zbraňový systém:
1 Lúč smrti
destabilizátor skokového bodu
energetické míny
Obranný systém:
bio-organický pancierovaný trup
štíty Tieňov
vlečné lúče
hyperpriestorové fázovacie zariadenie
Flotila BattleCrabov pri Babylone 5
Flotila BattleCrabov pri Babylone 5
BattleCrab tiež známy ako Spider (Pavúk) bola štandardným bojovým plavidlom Tieňov. Tieto mocné lode sú síce podobné v dizajne, ale rozmanité vo veľkosti a sile. Bojová loď spadá pod tri subtriedy. Lode triedy A merajú asi 990 metrov, ako jedna, ktorú zničil John Sheridan pri Jupiteri. Lode triedy B možno vidieť najčastejšie vo flotile Tieňov, zatiaľ čo lode triedy C sú dlhé takmer 3 kilometre.
Streľba z lúča smrti
Streľba z lúča smrti
Bolo zaznamenané, že lúčová zbraň Tieňov môže doslova rozrezať planetoid na kúsky. Táto zbraň bola tak silná, že pod neustálou paľbou zmenil BattleCrab celý povrch planéty na spustošenú krajinu. Lode Tieňov môžu tiež strieľať nejaký typ ťažného lúča a výbušných zbraní schopných zničiť nepriateľské ciele. Ak sa raz zamerajú na cieľ, loď ho bude prenasledovať až pokým ho nezničí.
BattleCrab prenasleduje Whitestar
BattleCrab prenasleduje Whitestar
Na rozdiel od mladších rás nevytvárajú lode Tieňov skokové body pre vstup do hyperpriestoru. Namiesto toho do hyperpriestoru vkĺznu alebo sa do neho sfázujú. Tieto jedinečné vedomosti o hyperpriestore spolu s ničivou zbraňou schopnou zničiť skokový bod akejkoľvek lode umožňujú Tieňom zničiť takmer každú loď.
Flotila Tieňov na Centauri Prime
Flotila Tieňov na Centauri Prima
Lode Tieňov sú tiež vyzbrojené pôsobivým maskovacím zariadením. Toto maskovacie zariadenie je tvorené pomocou hyperpriestorovej technológie. V podstate sa loď Tieňov zamaskuje sfázovaním niekam medzi skutočný vesmír a prvú úroveň hyperpriestoru. Ak sa raz zamaskuje, loď bude skutočne nezraniteľná pred útokmi lodí zo skutočného vesmíru i hyperpriestoru, pokiaľ úplne nevstúpi do jednej alebo druhej dimenzionálnej úrovne. Tento maskovací systém je očividne prístupný k veľkým gravitónovým posuvom. Súčasná dokumentácia udáva, že niektoré z týchto lodí môžu niesť až 40 útočných stíhačiek.

Loď Tieňov je úplne biologický organizmus, ich centrálny kontrolný mechanizmus je živou biologickou bytosťou. Jedinou zrejmou slabinou známou o týchto lodiach je fakt, že ich centrálny operačný systém je nezávislá biologická entita. Telepat môže použiť svoj dar na zasahovanie do operačného systému lode. Táto slabosť bola kľúčom k porazeniu Tieňov v posledných dvoch vojnách.

Uvedomujúc si, že nepriateľ môže využiť túto dieru v ich inak pôsobivom pancieri, začali Tiene používať v operačných systémoch ľudských telepatov. Ľudskí telepati boli modifikovaní bionickými implantátmi a použití ako zbraňové komponenty v lodiach. Plán mal zabezpečiť zastavenie telepata telepatom na lodi a pracovať veľmi efektívne na lodiach vybavených týmito telepatmi. Uvedomte si prosím, že Tiene nebojovali, mali iných ktorí ich v boji zastúpili.

V dôsledku poslednej vojny s Tieňmi a zmiznutí všetkých Prvých, je nepravdepodobné, že títo telepati stále schopní splynúť s plavidlami Tieňov budú niekedy úplne uzdravení. Ale vedci stále pokračujú v skúmaní týchto implantátov v nádeji, že jedného dňa vyslobodia zotročených telepatov spod kontroly Tieňov.

↑ Hore