Dreadnought triedy Nova-X

Nova-X Dreadnought

Trieda:
Nova-X [?]
Typ:
bojový krížnik
Dĺžka:
1,717.3 metrov
Hmotnosť:
43.2 miliónov metrických ton
Posádka:
650
Vojaci:
18,000
Počet stíhačiek:
36
Energetický zdroj:
4 fúzne reaktory
Výdrž:
18 mesiacov
Zbraňový systém:
2 časticové lúčové kanóny
6 ťažkých pulzných kanónov
12 pulzných kanónov
fúzne rakety [2 odpaľovače]
Obranný systém:
8 až 10 metrov pancierovaného trupu
18 Mk. 1x energetických projektorov obrannej siete

Pred debutom torpédoborca triedy Omega slúžila ako hlavná ťažká bojová loď Pozemskej aliancie Dreadnought triedy Nova. Bol postavený firmou Rocketdyne a verilo sa, že vstúpil do služby pred a počas Dilgarskej vojny, niekedy v 2020.* Avšak od 2230 mala debut v Hviezdnom námorníctve Pozemských síl ďalšia bojová loď, ťažký krížnik triedy Hyperion spoločnosti Karmatech.*

Medzi rokmi 2230 a 2240 súťažili Rocketdyne a Karmatech o lukratívne dizajnové kontrakty od Pozemských síl. Zatiaľ čo Rocketdyne mal dlhodobú históriu s Námorníctvom Pozemských síl, Karmatechov menší Hyperion vyzeral byť oveľa ekonomickejší než masívne Novy. Nasledovala debata o vojenskej teórii, nie nepodobná tomu, čo sa stalo medzi bojovou loďou a lietadlovou loďou už na začiatku 20. storočia, s jedným táborom podporujúcim veľké mobilné zbraňové platformy s ohromnou stíhacou podporou a ďalším táborom favorizujúcim ľahšie, rýchlejšie bojové lode s oveľa vyspelejšou technológiou.*

Napokon sa Pozemská aliancia rozhodla zrieknuť Novy v prospech novšieho, ľahšieho a lacnejšieho ťažkého krížnika triedy Hyperion a spustila plány na postupné vyradenie dreadnoughta triedy Nova. Predstavitelia Rocketdyne však boli schopní presvedčiť niekoľko vplyvných členov Pozemských síl a Senátu Pozemskej aliancie, aby investovali do novej, diaľkovej hliadkovej lode schopnej vypustiť veľký kontingent síl v nádeji, že vyhrajú späť svoje vojenské kontrakty od Karmatechu.

Na počiatku rokov 2250 spustil Rocketdyne Projekty Omega* na "Postavenie poslednej bojovej lode akú Zem bude kedy potrebovať." Aby ušetrili na výrobných nákladoch a pomohli obrovskému priemyslu, Rocketdyne vytvoril náhradné súčiastky a podporné vybavenie pre existujúcu flotilu lodí triedy Nova. Rozhodli sa modifikovať niekoľko lodí tejto triedy a stavať na ich priestorových rámoch aby vytvorili väčšie, silnejšie a pre misiu variabilnejšie plavidlo.

Plán Rocketdyne na modifikáciu existujúcich dreadnoughtov triedy Nova nebol bez precedensu. V 20. storočí Námorníctvo Spojených štátov nariadilo podobný plán, kedy sa rozhodlo stavať na lietadlovej lodi z druhej svetovej vojny, USS Midway (CV-41). Midway, loď pozostávajúca zo zastaranej bola dodatočne vybavená najmodernejším vybavením a dizajnovými rysmi (ako hranatá letová paluba a parné katapulty). Testovaním týchto nových rysov a vybavenia znížilo Námorníctvo Spojených štátov cenu výskumu a vývoja a postavilo loď, ktorá sa stala predchodcom nového typu nosičov, lietadlovej lode triedy Forestal.* Rocketdyne sa rozhodol nasledovať ich príklad.

Na konci roku 2244 predstavil Rocketdyne Námorníctvu Pozemských síl päť nových lodí aké Pozemská aliancia predtým nevidela... bojový krížnik triedy Nova-X. Aj keď bola samozrejme postavená na originálnych dreadnoughtoch triedy Nova, mali nové lode Nova-X niekoľko zreteľných dizajnových odlišností, ktoré ich odlišovali. Prvou a najdôležitejšou, Rocketdyne uspel v prekonaní obrovskej dizajnovej výzve a postavil bojovú loď s rotačnou sekciou zaisťujúcou pre posádku simulovanú gravitáciu. Tento dizajnový rys bol veľmi dôležitý, pretože umožňoval posádkam vykonávať diaľkové hliadky bez nutnosti striedať posádky, aby odvrátili škodlivé vplyvy ciest v nulovej gravitácii.

Okrem rotačnej stredovej sekcie sa Rocketdyne vytasil s podobnou stratégiou a vybavil bojové krížniky Nova-X menšími, ľahšími zbraňami než masívnymi plazmovými kanónmi, ktoré majú originálne Novy. Zatiaľ čo staré plazmové kanóny boli zastrašujúce, mali dlhý dobíjací čas a brali príliš veľa energie z kritických systémov počas boja. Nové pulzné kanóny, na druhej strane, boli takmer rovnako silné, schopné strieľať rýchlejšie a s rýchlejším dobíjaním a účinne poskytovali mnohonásobné palebné krytie presahujúce uhly útoku.

Výskumné a vývojové oddelenie Pozemských síl a členovia Senátu komisie dohliadajúcej na vojsko boli ohromení a rozhodli sa začať testovať bojovú efektívnosť bojových krížnikov Nova-X v júli 2245 na skúšobných terénoch Pozemských síl blízko kolónie Vega. Rocketdyne bol pripravený odsunúť Karmatech zo žiary reflektorov a boli si takí istí Novou-X, že svoju novú Starfury pomenovali Starfury triedy Nova.**

Nanešťastie sa vesmír sprisahal proti Rocketdyne a Pozemskej aliancii. Hneď ako flotila lodí Nova-X prišla na Vegu, dorazili správy, že prieskumná misia Pozemských síl vedená ťažkým krížnikom triedy Hyperion, EAS Prometheus, bojovala so záhadnými Minbarijmi. Za menej než týždeň od prvého stretnutia udreli Minbariovia na kolóniu Vega.** Minbarijské sily boli v presile, technologicky i v počte. Zložená flotila bojujúca s Minbarijmi, boli bojové krížniky Nova-X povolané do služby, či už schopné boja alebo nie.

Počas prvých piatich sekúnd "Bitky o kolóniu Vega" boli štyri bojové krížniky triedy Nova-X a celá divízna flotila zničená, posledný Nova-X zaútočil prvým a posledným úderom bitky, keď narazil do minbarijského krížnika, zničiac tak obe lode (vizuálna evidencia po kliknutí sem).** A tak začala Pozemsko-Minbarijská vojna.

Na záver vojny krátka avantúra Pozemských síl s Karmatechovým ťažkým krížnikom triedy Hyperion bola ukončená. Verejná a vojenská generalita bola presvedčená, že treba väčšie a silnejšie bojové lode, a tak sa Pozemské sily obrátili na Rocketdyne Industries, aby postavili nový typ bojových lodí. Rocketdyne, ktorý sa nikdy nezriekol Projektu Omega, bol pripravený hromadne vyrábať nové torpédoborce triedy Omega v blízkych mesiacoch, a začal s EAS Achilles na konci roku 2248.**

Zatiaľ čo torpédoborec triedy Omega teraz dominuje Námorníctvu Pozemských síl, lode a posádky, ktorých ľudia lietajú v týchto mestách vo vesmíre, vďačia za svoju existenciu a blahobyt bojovým krížnikom Nova-X a obeti, ktorú podstúpili pri obrane ľudstva.

[*Špekulácia založená na Dilgarskej vojne a starej Nove, ako bolo uvedené v RPG.]
[*Ako bolo uvedené v RPG a Earthforce Source Book.]
[*Špekulácia založená na historickom precedense.]
[*Založené na Earthforce Sourcebook a poznámkach v Lurkers Guide.]
[*Teória a informácia založené na komentároch Isoepha a Stevea Fehra.]
[**Domnienka, ak Nova Starfury prišla v rovnaký čas, práve pred Aurorou.]
[**Ako bolo uvedené v Earthforce Source Book a videné v TV filme "In the Beginning.]
[**Ako bolo videné v "In the Beginning".]
[**Uvedené v "Official Babylon 5 Time Line".]

↑ Hore