Zásobovacia loď triedy Cotton

Cotton class tender

Trieda:
Cotton
Typ:
Long-range tender
Dĺžka:
1000 metrov [?]
Hmotnosť:
20 miliónov metrických ton
Posádka:
35
Vojaci:
N/A
Počet stíhačiek:
N/A
Energetický zdroj:
4 fúzne reaktory
Výdrž:
2 roky
Zbraňový systém:
4 stredné pulzné kanóny
14 ľahkých pulzných kanónov
Obranný systém:
2 až 4 m pancierovaného trupu
6 energetických projektorov obrannej mriežky Mk. I

Podporné plavidlo triedy Cotton je nevyhnutné v podpore a udržovaní masívnej flotily Pozemskej aliancie s takmer 20 000 veľkými bojovými loďami. Lode ako Alpha, Nova, Omega, plavidlá triedy Explorer musia neustále hliadkovať, chrániť územie Zeme pred hrozbou invázie nepriateľských mimozemských rás, pirátstva a mnohých ďalších.

Vzhľadom k ich veľkému pracovnému zaťaženiu a zriedkavým zastávkam v domovskom prístave, používa Pozemská aliancia veľké lode triedy Cotton k podpore flotily. Lode triedy Cotton sú len nepatrne väčšie než staré ťažké krížniky triedy Alpha a ich posádku tvorí len 35 ľudí.

Cottony strávia väčšinu svojho času cestovaním od jednej skupiny plavidiel alebo bojovej flotily k inej, zastavujúc sa pre zásoby na základne a potom sa vracajú k svojej misii - udržovanie taktickej pripravenosti flotily.

Takmer všetok vnútorný priestor plavidla je určený k preprave nákladu a zásob potrebných k zvýšeniu dosahu a prevádzkového času bojových a prieskumných plavidiel Pozemskej aliancie. Cottony poväčšine prepravujú reaktorové palivo, suroviny, Quantium 40, údržbárske náradie, náhradne súčiastky, modernizované zbrane a muníciu.

Vzhľadom k ich veľkosti a širokej palete materiálov, ktoré sú Cottony schopné prepravovať, plavidlo je skonštruované ako mobilný vesmírny dok, schopný rozšírenia konštrukčnej kostry, čo zväčší celkovú dĺžku plavidla na takmer 1 600 metrov, a zmení ho v podstate na falošný suchý dok s vybavením na opravy a údržbu plavidiel tak veľkých, ako sú Dreadnoughty triedy Nova.

Cotton class tender
Plavidlá triedy Cotton sú len slabo vyzbrojené, majú len o niečo viac než tucet pulzných kanónov proti stíhačom, a priemernú obrannú sieť a niekoľko väčších pulzných kanónov pre boj s väčšími bojovými loďami. Trup Cottonu je relatívne tenký a jeho pancier takmer neexistuje, vzhľadom k rýchlosti a obmedzeným palivovým nádržiam a potrebe plavidla čo najskôr dosiahnuť svoj cieľ. Vďaka tomu je posádka neustále v relatívnom nebezpečenstve, pretože Cotton musí často prevážať nestabilné materiály a zbrane, ktoré, pokiaľ by nepriateľská paľba Cotton zasiahla, by mohli spôsobiť výbuch Cottonu v podobe malej supernovy.

Vďaka tejto zraniteľnosti musia často cestovať s doprovodnými stíhačkami, alebo s jednou či viacerými korvetami triedy Olympus, ktoré Cotton strážia. Avšak tieto problémy nie sú príliš znepokojujúce, pretože Cottony sa len výnimočne ocitnú v bitke a ich vojenský sprievod z nich robí príliš veľký terč pre pirátov.

Jedna podporná loď triedy Cotton dokáže automaticky doplniť zásoby, natankovať a obnoviť prázdne sklady Dreadnoughtu triedy Nova a uviesť ho do stavu maximálnej pripravenosti za menej než 24 hodín. Táto pomoc znižuje počet diaľkových misií, ktoré sa musia vrátiť na základňu a Cotton dokáže dokonca robiť stredné opravy počas bojových situácií.

Vďaka svojim masívnym vnútorným skladom vydrží posádka Cottonu letieť niekoľko rokov bez doplnenia svojich vlastných zásob. Napriek tomu sa posádka na lodi strieda často a to kvôli neprítomnej gravitácii, simulovanej alebo inej.

↑ Hore